2 January 2013

An old embroidery set

I love little treasures. Found this beautiful little treasure in a thrift store. This time I show you how it looks. Maybe the New Year will give me more time to finish it? That would be nice;) What are your resolution for 2013? Mine are to travel more, focus on more constructive projects and not to spend whole days in pyjamas;) What's more, this year I start to write this blog bilingually, welcome Polish readers!
*
Uwielbiam małe cudeńka. Znalazłam ten piękny mały skarb w second handzie. Teraz tylko pokazuję Wam, jak wygląda. Może w nowym rok u znajdę trochę więcej czasu, żeby to dokończyć? Byłoby miło;) Jakie są Wasze postanowienia na 2013? Moje to więcej podróżować, skpuić się bardziej na sensownych projektach i nie spędzać całych dni w piżamie;) Co więcej, w tym roku zaczynam prowadzic bloga dwujęzycznie, witam polskich czytelników!

Have a beautiful day,
Julia

11 comments:

 1. I can't wait to see the final result of this!

  I don't really have resolutions, I would love to have more time to travel and take pictures again, to discover new artistic things, to cook and knit for my beloved ones, more time for me. But uni is taking all of my time, so I know I won't be able to respect them. I'm not really enthusiastic about this upcoming year.

  Wishing you all the best though! <3

  ReplyDelete
  Replies
  1. You definitely should be! Believe in yourself, try to do it all and make your dreams come true;)

   Delete
 2. kiedyś próbowałam haftu krzyżykowego ale nie miałam do tego cierpliwości (a szkoda) :) mam nadzieję, ze tobie się uda i za niedługo pokażesz nam efekty :D

  ReplyDelete
 3. You should cherish that amazing treasure! I'd love to come across these type of vintage goods.
  I'm not good at accomplishing any of my resolutions - but I do hope to draw and embroider even more than I already do. Also, more plants on my balcony.

  Happy New Year!

  ReplyDelete
  Replies
  1. I'll give it to you if you only wish. I can't embroider and it's too beautiful to destroy it.

   Delete
 4. Moje postanowienie? W tym roku postanowiłam nie wyszczególniać konkretnych celów, bo wtedy najczęściej ich nie spełniam, postanowiłam ZAWSZE DĄŻYĆ DO OBRANEGO CELU, starać się i dawać z siebie wszystko a przede wszystkim: realizować swoje marzenia, za jedno już się zabrałam i dążę do tego, żeby robić w życiu to, co kocham! ;-)
  Pozdrawiam i zapraszam na swojego początkującego bloga! ;-)

  ReplyDelete
 5. Wish you a happy new year! Hope it's going to be a wonderful one for you! :)
  Best wishes, Yoojin

  ReplyDelete
  Replies
  1. Same wishes to you;) Let the 2013 be succesful!

   Delete
 6. This is so cute! I have a friend who loves to embroider and she makes the most beautiful things. I can't wait to see the finished result.

  My new year resolutions are definitely similar to yours: travel, photograph, and sleep more!

  ReplyDelete